Eğitimci İsmail İrfan

İsmail İrfan, Dağ-Der’in kurucularından N. Coşkun İrfan (Mak.Yük.Müh.) ve Diş Hekimi İ. Tayfun İrfan babalarıdır.

1924 yılında Keles’te doğan İsmail İrfan Arifiye Köy Enstitüsünün ilk mezunlarındandı. 

Mezuniyetten sonra Keles’e dönen merhum İsmail İrfan Keles ve köylerinde İMECE usulüyle 20’den fazla ilkokul yaptırdı ve yöresine ÖNCÜ ve ÖNDER oldu.

1949 yılında Keles’in Sorgun köyünde öğretmenlik yapan Şekibe Öğretmen Keles’e tayin oldu ve hayatını İsmail İrfan’la birleştirdi. O da eşi gibi köy kadınlarının aydınlanmasında yıllarca ablalık – annelik yaptı, eşinin çalışmalarına destek oldu.

ismailirfan

Daha sonra 1960 yılında Bursa’ya tayin olan İsmail İrfan burada da liderliğini öncülüğünü sürdürdü. Eğitim Araçları Daire Başkanı olarak o zamanlar köhne olarak duran eski MARMARA Sinemasını Valilik’ten izin alarak bir Dernek kurdu ve hayırseverlerin desteği ile 350 kişilik modern bir tiyatro, sinema ve konferans salonuna dönüştürerek Türkiye’de ilk defa kurulan “ Çocuk Sinema ve Tiyatrosu” olarak faaliyete geçirdi.

ismail-coskun-irfan

Çocukların böylesine bir sineması ve tiyatrosu hala Türkiye’de yok. Yıllarca kaliteli filmleri çok ucuza izlediler. Sinema aralarında yetenekleri olan öğrenciler sanatsal yeteneklerini sergilediler, onlara özgüven katan bu çalışmalar sonunda Devlet Tiyatrosu ile birlikte “ Çocuk Tiyatrosu “ kuruldu ve çok güzel oyunlar sergilendi. On binlerce çocuk oralardan yetişti, eğitildi, ülkesini seven idealist insanlar oldular. Bu sinemanın gelirleri ile  okullarda eksik olan “ Ders- laboratuvar araçları yapımı için “ öğretmenlere sürekli kurslar düzenlendi. İsmail öğretmen ve eşi rahmetli Şekibe öğretmen gerçekten eşi bulunmaz bir eğitimci, girişimci ve toplum liderleri idi.

ismail-irfan-nazmiye-sekibe-irfan
Toplumumuza üç kıymetli evlat yetiştirdi.
Her üç kardeşte Bursa Erkek Lisesi’ni başarı ile bitirdiler.

T. Yalçın İrfan İngiltere’de tahsilini yaptı. Daha sonra ODTÜ’de Öğretim üyeliği, Hong Kong’da çok uzun yıllar Zemin dairesi başkanlığı ve Hong Kong Üniversitesin’ de öğretim üyeliği yaptı, daha sonra Newcastle Üniversitesi Öğretim Üyeliği ve şimdi de İngiltere’de bir Mühendislik şirketinin ortağı ve Dr. Geoteknik Mühendisi olarak çalışıyor.

N.Coşkun İrfan Karadeniz Teknik Üniversite’sinden 1974 yılında Makine Yüksek Mühendisi olarak mezun oldu. Bursa Üniversitesinin kuruluşunda görev aldı ve Tesisat Baş Mühendisi olarak 3 yıl çalıştı sonra Serbest hayata atılıp şehrimizin uluslar arası üne sahip İNOKSAN ve EVİNOKS firmalarını kurdu ve daha sonra da POLİTET tekstil konfeksiyon firmasını kurdu.

İ.Tayfun İrfan 1979 yılında İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinden Diş Hekimi olarak mezun oldu ve şehrimizde Diş Hekimi olarak çalışıyor

N.Coşkun İrfan ve İ.Tayfun İrfan bugün dev bir sivil toplum örgütü haline gelen DAĞ – DER’ in kurucuları arasındadır.