DAĞDER 3. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliğinde

5.000 yıldır barışta ve savaşta ecdat yadigarı ata sporlarımız düzenlenecek olan diğer kültürel etkinlikler ile birlikte Keles Kocayayla’da hayat bulacak. Üç gün boyunca sürecek 3. Türk Dünyası Ata Sporları Şenliği kapsamında gökbörü, cirit, rahvan, atlı okçuluk, atlı akrobasi, geleneksel okçuluk, yağlı güreş, mangala, mas güreşi ve geleneksel çocuk oyunları etkinlikleri icra edilerek 309 sporcu görsel bir şölene imza atacak. Manej alanında ise gün boyunca binicilik eğitimi verilecek.

Halk dansları şöleni, konserler, sanatsal faaliyetler ve de kültürel ritüellerin yer alacağı etkinlikte Kocayayla’ya konumlandırılan yurt çadırları tarihteki 16 büyük Türk Devletini temsil edecek. Osman Gazi’nin otağ kurduğu, Orhan Gazi ile Nilüfer Hatun’un düğünlerinin yapıldığı, bir imparatorluğun temelinin atıldığı Kocayayla yine tarihi bir şölene ev sahipliği yapacak.

3. TÜRK DÜNYASI ATA SPORLARI ŞENLİĞİ PROGRAMI

20 TEMMUZ 2018 CUMA
ATATÜRK STADYUMU MEYDANI (ALTIPARMAK)

19:00 Halk Dansları Şöleni, Açılış Korteji
19:45 Açılış Konuşmaları
20:15 Mehteran ve Kılıç Kalkan Gösterisi

21 TEMMUZ 2018 CUMARTESİ
KELES KOCAYAYLA

12:00 Açılış Seremonisi

ATLI GÖSTERİ ALANI

13:00 – 13:30 CİRİT ( BURSA ATA ATLI CİRİT KULÜBÜ VE YILDIRIM ATLI CİRİT KULÜBÜ )

13:45 – 14:15 RAHVAN ( BURSA RAHVAN ATLARI KULÜBÜ )

14:30 – 15:00 : ATLI OKÇULUK VE SAVAŞ SANATLARI GÖSTERİSİ ( YEŞİL BURSA ATLI OKÇULUK KULÜBÜ )

15:15 – 15:45 : KÖKBÖRÜ / KIZ KUUMAY ( ULUPAMİR – MANAVGAT KÖKBÖRÜ TAKIMLARI )

16:00 – 17:00 : DÜNYA GÖÇMEN OYUNLARI KIRGIZİSTAN ATLI AKROBASİ GÖSTERİSİ

BİNİCİLİK ALANI 
13:00 – 17:00 : BİNİCİLİK EĞİTİMİ ( YEŞİL BURSA ATLI OKÇULUK KULÜBÜ )

OK MEYDANI
13:00 – 16:30 : BURSALI ŞÜCA KUPASI

GÜREŞ ALANI 
12:00 – 15:00 : YAĞLI GÜREŞ MÜSABAKASI

OBA ALANI 
13:00 – 13:30 : DAĞ YÖRESİ GELİN ALMA
13:45 – 14:15 : TÜRK DÜNYASI DUVAK AÇMA RİTÜELİ
14:30 – 15:00 : BEŞİK TOYU
13:00 – 17:00 : İPEK ÜRETİMİ, İPEK HALI DOKUMA, YÜN EĞİRME, KİLİM DOKUMA

ORHUN YAZITLARI (REPLİKA)

12:00 – 17:00 :  ORHUN YAZITLARI ANLATIMLARI

ÇOCUK OYUNLARI ALANI 
13:00 – 17:00 : GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI
( KÖREBE, İP ATLAMA, MANGALA, MAS GÜREŞİ, BEŞTAŞ, AŞIK OYUNU )

 

22 TEMMUZ 2018 PAZAR
KELES KOCAYAYLA

ATLI GÖSTERİ ALANI
13:00 – 13:30 : CİRİT ( BURSA ATA ATLI CİRİT KULÜBÜ VE YILDIRIM ATLI CİRİT KULÜBÜ )
13:45 – 14:15 : RAHVAN ( BURSA RAHVAN ATLARI KULÜBÜ )
14:30 – 15:00 : ATLI OKÇULUK VE SAVAŞ SANATLARI ( YEŞİL BURSA ATLI OKÇULUK KULÜBÜ )
15:15 – 15:45 : KÖKBÖRÜ / KIZ KUUMAY ( ULUPAMİR – MANAVGAT KÖKBÖRÜ TAKIMLARI )
16:30 – 17:30 : DÜNYA GÖÇMEN OYUNLARI KIRGIZİSTAN ATLI AKROBASİ GÖSTERİSİ

BİNİCİLİK ALANI 
13:00 – 17:00 : BİNİCİLİK EĞİTİMİ ( YEŞİL BURSA ATLI OKÇULUK KULÜBÜ )

OK MEYDANI
13:00 – 16:30 : BURSALI ŞÜCA KUPASI

OBA ALANI 
13:00 – 13:30 : DAĞ YÖRESİ GELİN ALMA
13:45 – 14:15 : TÜRK DÜNYASI DUVAK AÇMA RİTÜELİ
14:30 – 15:00 : BEŞİK TOYU
13:00 – 17:00 : İPEK ÜRETİMİ, İPEK HALI DOKUMA, YÜN EĞİRME, KİLİM DOKUMA

ORHUN YAZITLARI (REPLİKA)

12:00 – 17:00 :  ORHUN YAZITLARI ANLATIMLARI

ÇOCUK OYUNLARI ALANI 
13:00 – 17:00 : GELENEKSEL ÇOCUK OYUNLARI
( KÖREBE, İP ATLAMA, MANGALA, MAS GÜREŞİ, BEŞTAŞ, AŞIK OYUNU )

SAHNE ALANI
17:00 ÖDÜL TÖRENİ / KAPANIŞ