Ahmet Emin Yılmaz yazdı: “Ovader DAĞDER’i örnek alıyor”

Ovader kararlı: Ova toprağının talanına karşı duracağız

Bursa’da sivil toplum örgütleri arasında üye sayısı ve etki gücü olarak Dağder’in ayrı bir yeri var. Bu güç de, temsil ettiği yörenin yoksulluğu ve unutulmuşluğundan geliyor.

Oysa…

Ova köyleri tarımsal üretim bakımından güçlü oldukları için zengin köyler biliniyorlar. Yoğun çalışan çiftçiler boş zaman bulup bir araya gelemedikleri için de örgütlenemiyorlar.

Ne var ki…

Ovader bu zorluğu aştı ve ova köyleri arasında örgütlendi.

Aynı zamanda Karabalçık Mahallesi Muhtarı olan Ovader Başkanı Kasım Çiçek ve yönetiminde yer alan Nilüferköy Muhtarı Burhan Mandacı, aynı zamanda Osmangazi Muhtarlar Derneği Başkanı olan Alaşar Muhtarı İdris Aydın, Çağlayan Muhtarı Hakkı Tokuş, Aksungur Köyü’nden Mehmet Doğan ziyaretimize geldiklerinde heyecanlarını gözlemledik.

Ovader Başkanı Kasım Çiçek şunu söyledi:

“Ova koruma yasası kalktı, topraklarımız her türlü tehlikeye açık. Oysa burası Türkiye’nin en özel bölgesi. Siyah incir, deveci armudu ve en güzel şeftali burada yetişiyor.”

Şu noktada kararlı:

“Biz Ovader olarak ovamızın daha fazla talan edilmesine karşı duracağız. Sanayi tesisi her yere kurulabilir, makine taşın üstünde bile çalışabilir. Fakat siyah incir, şeftali, deveci armudu her yerde yetişmez.”

Bir de…

Bugüne kadar siyasette ovadan kimse olmadığını anımsatıp, “Bundan sonra olacak” dediler.
3 bin üyeyle başladı, Dağder’i örnek aldı

 

Ovadaki köylere derneğin kuruluşunu anlatmak için gittiklerinde “Neden bu kadar geç kaldınız?” sorusuyla karşılaştıklarını ifade eden Ovader Başkanı Kasım Çiçek, aralık ayında kurulan derneğe 6 ayda 3 bin üye kaydettiklerini, 10 bin kişilik potansiyelin de üye olmak istediğini söyledi.

Çiçek ayrıca, “Kimileri Dağder’le yarışacağımızı sanıyor. Oysa biz Dağder’e rakip değiliz, aksine Dağder’i kendimize örnek alıyoruz” dedi.